poniedziałek, 27 lutego 2017

Zajęcie z rodzicami " Mamo, tato poćwicz ze mną"



SCENARIUSZ ZABAW I ĆWICZEŃ RUCHOWYCH Z  UDZIAŁEM RODZICÓW
Prowadząca :  mgr I S
Data: 06.02.2015
Grupa : 3,4  latki
Temat : „ Mamo , tato poćwicz ze mną”
Cele szczegółowe:
-  dziecko kształtuje więzi z rodzicami i przedszkolem
- dziecko rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała
- dziecko odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy
- wyraża swą radość ze wspólnych ćwiczeń i zabaw
- ma świadomość , że aktywność ruchowa wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne
- orientuje się w przestrzeni i schemacie ciała

Metody: relaksacyjna, aktywizująca m W.Sherborne, zadania ruchowe i artykulacyjne do wykonania

Formy: zabawy w parach i z całą grupą

Środki techniczne: magnetofon, płyta z piosenkami, arkusze szarego papieru , pisaki                                

Treści podstawy programowej:

Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych…
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności (współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych).
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych i zabawach w Sali.
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę- muzyka…
Wyraża stany emocjonalne , pojęcia i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej, wokalnej, ruchowej.











Przebieg zajęcia:
1.Zabawa na powitanie:
Wszyscy są witam was
na zabawę czas już czas
Jestem ja , jesteś ty raz dwa trzy
2. Rozdanie rodzicom arkuszy papieru na którym każdy odrysowuje kontur głowy dziecka po czym podpisuje arkusz swoim imieniem , zaznaczając jednocześnie swoją obecność.
3. „ Jak bije twoje serce”- dziecko kładzie się  na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słuch bicia. Następnie wyklaskuje rytm serca. Zmiana ról.
4. Zabawa „ Patrz i słuchaj” rodzic z dzieckiem tworzą zaprzęg i poruszają się po sali w rytmie piosenki” Jadą sanie”. Na przerwę  w muzyce prowadząca podaje hasło np.: plastik, drewno, metal. Pary szybko odnajdują przedmiot wykonany z tego materiału. Gdy ponownie słyszą muzykę zaczynają ponownie.
5. Huśtawka- rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi je jak na krzesełku. W takiej pozycji huśtamy raz w lewo, raz w prawo.
6. „ Przepychanka”- dziecko z rodzicem siedzą tyłem do siebie w siadzie prostym i dziecko próbuje przepchnąć w tej pozycji rodzica.
7. Waga- rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie, chwytają się za ręce i wykonują na przemian przysiady.
8. Zabawa ruchowa „Czarowanie-bajbajanie”
Rodzice i dzieci poruszają się w takt słyszanej muzyki( walca). Muzyka milknie – nauczyciel wypowiada słowa„Czarowanie, bajbajanie”
niech się każdy:
 sennym niedźwiadkiem stanie” (w miejscu podkreślonym wymieniane są kolejne zwierzątka)
- zamienia ich w senne niedźwiadki
- niech się każdy miłym kotkiem stanie
- niech się każdy szczekającym pieskiem stanie
- niech się każdy muczącą krówką stanie
- gdakającą kurką stanie itp
9.Zabawy z rodzicami wg V.Sherborne
a) pierogi
Rodzice ustawiają się w rzędzie, a dzieci przed nimi leżą.
- Rodzice „ugniatają” dzieci jak ciasto na pierogi
- turlają je w przód i w tył
- przekładają do garnka i gotują
- pierogi po chwili wypadają z garnka i turlają się przed siebie
d) Relaks przy muzyce „Fotelik”
Rodzic siada w siadzie skrzyżnym, dziecko siada w nim jak w foteliku. Wtuleni w siebie kołyszą się w takt muzyki ( ballada murzyńska)
g) Zabawa „Prowadzenie ślepca”
Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie po sali – zamiana ról




10. Zabawa wyciszająca „Idzie wąż”
               Idzie wąż wąską dróżką
              Nie porusza żadną nóżką
             Poruszałby, gdyby mógł
             Lecz wąż przecież nie ma nóg.
11. Muzyczne pożegnanie do melodii „Żegnam was”
             Żegnam was, żegnam was
            Już kończymy, już czas
           Byłem ja, byłeś ty raz, dwa, trzy
12. Ponowne rozdanie podpisanych arkuszy – rodzice wraz z dziećmi dorysowują buzię uśmiechniętą lub smutną w ten sposób dokonają oceny zabaw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz