poniedziałek, 27 lutego 2017

Scenariusz zajęć 2

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM MDS BOGDANOWICZ

Prowadząca: IS
Data: 28.03.2014
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Temat: Opracowanie wiersza „ Mam ogródek”  i wzoru graficznego 


Cel główny:

- rozwijanie funkcji językowych, percepcyjno-motorycznych i intelektualnych,
- przygotowanie do nauki czytania i pisania

Cele szczegółowe:
- dziecko wypowie się na temat ilustracji,
- pozna treść wiersza,
- pamięciowo opanuje treść ,
- odszuka wzór przedstawiony w ramce,
- pozna budowę wzoru i sposób rysowania
- odtworzy wzór w powietrzu i na podstawce z kaszą,
- narysuje wzór po śladzie,
- rytmicznie powtórzy treść wiersza,
- wykona wszystkie zadania utrwalające

Metoda wiodąca: MDS M.Bogdanowicz
Metody wspomagające:
zadań do wykonania, ćwiczeń , praktycznego działania słowna oraz objaśnienia i instrukcje

Formy pracy: praca indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, karty pracy, tace z kaszką, duży wzór do rysowania, emblematy kwiatów, nagranie zabawy ruchowej

Przebieg:
Zabawa kształtująca orientację w schemacie ciała „ Wooge –Bogie”
Zabawa kształtująca orientację przestrzeni: dzieci biegają pomiędzy rozłożonymi na podłodze wiosennymi kwiatami. Zatrzymują się i kucają tak, aby kwiaty znalazły się z po ich prawej, lewej stronie , przed dzieckiem, za dzieckiem.

3. Zapoznanie  dzieci z wierszem i ćwiczenia językowe.
-  swobodne wypowiedzi na temat prezentowanego na pokazie slajdów:
-  poznanie wierszyka
-  rozmowa kierowania przez nauczyciela wiążąca treść wiersza z ilustracją,( całymi zdaniami odpowiadanie na pytania N :Kto jest w ogródku? Co robi chłopiec? Na czym rosną kwiatki? Jakie kwiatki rosną na rabatkach?)
- ćwiczenia służące pamięciowemu opanowaniu treści wiersza,
- ćwiczenie spostrzegawczości poprzez odszukanie na ilustracji znaku takiego samego jak w ramce
(karta a), (odszukanie worka oznaczonego 3 kropkami i wykonanie zadania)

        4. Cwiczenia ruchowo-słuchowe
  • rytmiczne powtarzanie wiersza z jednoczesnym klaskaniem, tupaniem, maszerowaniem, stukaniem o krzesełko,
  • rytmiczne powtarzanie wiersza z jednoczesnym naciskaniem na kolorowe kółka( odszukanie worka z czterema kropkami) – wykonanie ćwiczenia zwracanie uwagi na rozpoczynanie zadania od lewej do prawej strony; od góry ,

      5. Cwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
  • zapoznanie z wyglądem wzoru i omówienie sposobu jego rysowania(  jaką figurę przypomina wam ten wzór?, Z czego się składa? Ile jest wszystkich linii? Czy linie są takie same? Czy są one proste, czy faliste?
  • odtwarzane przez dzieci wzoru bez wierszyka w powietrzu, palcem na dywanie,
  • odtwarzanie wzoru poprzez rysowanie na wzorze wykonanym z materiału o różnej fakturze  z jednoczesnym rytmicznym recytowaniem wiersza ,
  • rysowanie wzoru na tacy z kaszką,

     5. Ewaluacja- kolorowanie identycznych wzorów , dorysowywanie brakujących kresek i rysowanie opracowanego do wiersza wzoru.(karta c).

     6. Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Nieme kino”- rytmiczne naśladowanie ruchów za wskazanym dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz