poniedziałek, 27 lutego 2017

Scenariusz zajęć 3

SCENARIUSZ ZAJĘCIA  DO OBSERWACJI DIAGNOZUJĄCEJ

TEMAT ZAJEĆ: „TAJEMNICZA WYPRAWA PO SKARB”
Prowadząca: IS
Grupa : 5,6-latki
Cel główny: 
stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających kształceniu poprawności i zrozumiałości  mowy

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- prawidłowo wykona ćwiczenia oddechowe,
- potrafi wykonać ćwiczenia języka i warg,
- odpowie na pytania ,naśladując głosy zwierząt,
- rytmiczne wyklaszcze i wypowie sylabami nazwy obrazków,
- podzieli na głoski nazwę obrazka ze zwróceniem uwagi na prawidłową artykulację głosek,
- ułoży zdanie do obrazka
- poprawnie wyrecytuje treść rymowanki „ Idzie rak”, „ Wąż”, zwracając uwagę na artykulację głoski „sz” i słowa „ rak”
- chętnie uczestniczy w proponowanych zabawach i ćwiczeniach,
- przestrzega obowiązujących zasad
 
Metody:
- słowna: rozmowa, wyjaśnienia, instrukcje,
- praktyczna: zadania do wykonania, ćwiczenia praktyczne
- aktywizująca: gra
- oglądowa: obrazki

Formy: praca indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne: koło fortuny z obrazkami do głoskowania, gra planszowa, lody wykonane z papieru i nadzienie w postaci  obrazków do podziału na sylaby ,napisy, kręgle z obrazkami min, lusterka, podpisy do obrazków, komnaty- duże figury geometryczne, kuferek ze skarbami, kartonowe ilustracje do opowiadania, kostki do gry, piłka, liczydła z imionami dzieci do zbierania punktów za zadania.

Środki techniczne: magnetofon

Treści podstawy programowej:
Obszar 1.
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
Obszar 3.
zwraca się  bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym i składniowym;
mówi płynne, niezbyt głośno, dostosowuje ton głosu do sytuacji;
uważnie słucha;
Obszar 13.
liczy obiekty rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
Obszar 14.
      2) potrafi uważnie patrzeć, aby zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
      6) układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby , wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
      7) Rozumie sens podanych informacji w formie rysunków, oraz stosowanych oznaczeń i symboli

PRZEBIEG :
Zapowiedź :
Zaproszenie dzieci na wyprawę do tajemniczego zamku, w którym ukryty jest skarb. Aby do niego dotrzeć trzeba przejść przez komnaty zamku i wykonać różne zadania.     
                                                
1.Pierwsza komnata to KOMNATA DZIWNYCH MIN, aby do niej wejść dzieci wykonują w sposób prawidłowy ćwiczenia oddechowe ( dmuchanie na płatki kosmetyczne). 2 pkt.
W komnacie dziwnych min czeka zadanie:
dzieci kolejno celują piłką w kręgle z obrazkami min, do których celują. Spoglądając w lusterka mają za zadanie wykonać taki ruch języka lub warg jaki jest na obrazku. Za prawidłowo wykonane zadanie otrzymują – (2 pkt kółka)
Wejście do kolejnej komnaty-  zadanie: wychowankowie kolejno odpowiadają na pytania nauczycielki:
- co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?  kle, kle
- co mówi żaba, gdy bocianów tłum?  kum, kum
- co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła? kwa,kwa
- co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? miau, miau
- co mówi kura, gdy znosi jajko? Ko, ko,ko
- co mówi kogut ,gdy budzi kury w  kurniku? Ku, ku,ryku
- co mówi koza, gdy jeść jej się chce? mee,mee
- co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu? mu, mu,mu
- co mówi wrona, gdy jest zła? kra, kra, kra
- co mówi piesek, gdy kość by chciał? hau, hau
- co mówi baran, gdy jeść mu się chce? bee, bee

2. Druga komnata to KOMNATA  SYLAB w komnacie tej dzieci częstują się lodami  z nadzieniem( obrazki), nazwę kolejno wybranego obrazka dzielą na sylaby.(wykonane zadanie ( 2 pkt).

3. Trzecia komnata to KOMNATA GŁOSEK aby, do niej wejść trzeba wymyśleć swój ruch –zabawa przy melodii z „ Nieme kino”.
 W Komnacie trzeeciej ustawione jest „ koło fortuny”. Każde dziecko kolejno kręci kołem, nazwę wylosowanego obrazka mówi głoskami ze zwróceniem uwagi na prawidłową artykulację. ( za prawidłową analizę głoskową  i artykulację – 2 pkt z pomocą n-la- 1 pkt).

4.Czwarta komnata to KOMNATA ZDAŃ . Warunkiem wejścia jest indywidualne wyrecytowanie rymowanki pt: „ Idzie wąż” .Po czym dzieci kolejno otrzymują kostkę do gry, rozpoczyna się” gra ściganka” dziecko toczy kostką, liczy oczka , od napisu start liczy pola i odkrywa obrazek ten, na którym skończyło liczenie.
 Dzieci układają zdania do obrazka.
 (za samodzielne ułożenie zdania i poprawną wymowę (2 pkt, z pomocą -1 pkt).
Po wykonaniu ostatniego zadania zaproszenie dzieci do zabawy „ Koła autobusu” po zabawie odkrywają skrzynię ze skarbem, ale zanim ją otworzą następuje  przeliczanie punktów – korali na liczydle. N- zapisuje na arkuszu liczbę zdobytych punktów.

5. Zakończenie : otwarcie skrzyni i rozdanie niespodzianek.

6. Ewaluacja: dzieci oceniają zajęcie , jeśli się podobało wybierają uśmiechniętą buzię, jeśli nie-smutną.



ARKUSZ OBSERWACJI DIAGNOZUJĄCEJ

1.Cel obserwacji ( badana umiejętność): kształcenie poprawności i zrozumiałości mowy dziecka poprzez zabawy i ćwiczenia językowe.

2. Imię i nazwisko nauczyciela:  I S

3. Grupa wiekowa: 5,6-latki

4. Temat: TAJEMNICZA WYPRAWA PO SKARB

5. Data obserwacji zajęć: 15.05.2014

6. Forma obserwowanych zajęć: zabawy i ćwiczenia językowe

7. Imię i nazwisko, stanowisko obserwację:

8. Podsumowanie umiejętności dzieci:

STANDARDY WYMAGAŃ WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI:
A – dziecko prawidłowo wykona ćwiczenia oddechowe
B-   wykona ćwiczenie języka i warg
C-   wypowie sylabami nazwy obrazków
D-  dokona prawidłowej artykulacji głosek nazwy wylosowanego obrazka
E-  poprawnie ułoży zdanie do obrazka zwracając uwagę na prawidłowość wymowy
WSKAŹNIKI:
3-  opanowana umiejętność
2-  opanowana , ale wykonana z pomocą n-la
1-nie opanowana

Wymienione wyżej standardy wymagań i wskaźniki pozwoliły dokonać analizy badanych kompetencji  i umiejętności dzieci w trakcie proponowanych sytuacji edukacyjnych.
Po dokonaniu diagnozy można określić aktualny poziom badanej grupy w w/w zakresie:

 14 dzieci(100% ) – ma opanowaną technikę wykonywania prawidłowych oddechów,
 14 dzieci(100% )-  dzieli nazwy obrazków na sylaby
   9 dzieci (64%)   - prawidłowo wykonuje ćwiczenia języka i warg
   9 dzieci (64%)   - ma opanowaną umiejętność dzielenia słów na głoski z prawidłową artykulacją każdej z nich,
   8 dzieci (57%)   - poprawnie układa zdania do obrazka  prawidłowo wymawiając poszczególne słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz