poniedziałek, 27 lutego 2017

Scenariusz zajęć 1

 SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW 
M. BATTI STRAUSS ORAZ EDUKACJI PRZEZ RUCH D.DZIAMSKIEJ

Prowadząca : I S
Grupa wiekowa: 4,5-latki
Data: 30.11.2016 r.
Temat:  Kopciuszek potrzebuje pomocy

Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości bajki Ch.Perraulta „ Kopciuszek”,
- skuteczne podtrzymywanie zainteresowań literaturą dla dzieci,
- poznawanie wartości uniwersalnych poprzez pryzmat doświadczeń bohatera,
- kształtowanie wrażliwości emocjonalnej: dobroci wobec innych, chęci niesienia pomocy
- kształtowanie mowy dziecka,
Cele  szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi odpowiadać na pytania dotyczące bajki,
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się,
- wykazuje aktywność podczas wykonywania różnorodnych zadań,
- sprawdza się w działaniu,
- dostrzega potrzeby innych ludzi,
- potrafi wyrażać własne myśli i emocje,
- wykazuje chęć niesienia pomocy bohaterce bajki,
- tworzy, współtworzy i integruje się w grupie- osiąga sukces,
- dobrze się bawi i odczuwa radość ze wspólnej zabawy,
- aktywnie słucha muzyki,

Metody:
- podająca: rozmowa, opis, wyjaśnienie,
- oglądowa: ilustracje, kapelusze,
- praktyczna: samodzielne działania dzieci,
- aktywizująca: myślowe kapelusze wg.E.de Bono, metoda aktywnego słuchania muzyki B.Strauss, D.Dziamskiej- edukacja przez ruch

Formy pracy: indywidualna, w małych grupach i zespołowa

Środki dydaktyczne:  ilustracje do bajki, sylwety kolorowych kapeluszy, płyta CD, ściereczki, drzewo , serduszka z zadaniami, zegar, pojemniki z grochem i fasolą, szablony sukni, koperta z listem, tajemnicza paczka, puzzle , nagranie multimedialne

Realizacja treści podstawy programowej:
1.2 ) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

1.4) wie, że nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które
wychowują się w trudniejszych warunkach, a także że nie należy wyszydzać i
szykanować innych;

3.2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;

3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje wypowiedzi o ważnych sprawach;

4.3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

8.2) dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;

8.3) wyraża stany emocjonalne, pojęcia i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej –instrumentalnej (z użyciem instrumentów perkusyjnych) oraz
innych przedmiotów

8.4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.

14.3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania

14.4) słucha lub odbiera w  innej dostępnej dla siebie formie komunikacji treść np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich lub komunikuje się w inny, zrozumiały sposób
interesuje się książkami

14.9) interesuje się pisaniem; kreśli znaki litero podobne i podejmuje próby pisania;


Przebieg sytuacji edukacyjnych:
  •  Wprowadzenie do tematu- rozpoznanie rekwizytów rozrzuconych po Sali ( fartuszek, chustka na głowę, wiaderko, ścierka, zmiotka, zegar, miska z nasionami), przedmioty nawiązują do treści baśni o Kopciuszku. Nauczyciel buduje odpowiedni klimat, podsycając ciekawość dzieci.
  •  Zagadka (jeśli dzieci nie odgadną wcześniej o czym będą zajęcia).
          Jaka to dziewczynka
          Ma roboty wiele
          A na wielkim balu
          Zgubi pantofelek? (Kopciuszek)

 
  • Tajemnicza przesyłka – list zaadresowany do dzieci, otwarcie i odczytanie treści..
     4. Zabawa w kolorowe myślowe kapelusze:
  • Nauczycielka zakłada biały kapelusz i  zadaje dzieciom pytania do wysłuchanej wcześniej baśni  „ Kopciuszek” w celu przypomnienia treści:
- o kim opowiada baśń?
- kto nazwał dziewczynkę Kopciuszkiem?
- czy dziewczynka była wesoła czy smutna?
- dlaczego była smutna?
- jakie zadania musiał wykonywać Kopciuszek?
-  kto kazał dziewczynce ciężko pracować?

  • kapelusz czarny zakładają dzieci , które -dzieci wyciągają wniosek: macocha i jej córki były złe- niedobre gdyż kazały ciężko pracować małej dziewczynce. Odpowiadają na pytanie: Co by było gdyby na świecie nie było dobrych ludzi?
  •  kapelusz żółty- nauczycielka stwierdza, że na szczęście na świecie jest wiele dobrych ludzi gotowych nieść pomoc słabszym, biednym. Czy  wy też jesteście gotowi pomóc Kopciuszkowi?
     5. Prezentacja tajemniczych drzew, na których zawieszone są małe kolorowe karteczki       
 (czerwone, zielone ,żółte, niebieskie) z zadaniami dla dzieci. Każde dziecko wybiera jedną karteczkę w dowolnie wybranym kolorze. N- odczytuje zadanie i w ten sposób dzieci tworzą grupy do wykonania zadań.

  6. Aktywność zabawowa –„  Pomoc dla Kopciuszka „
-  czerwoni-segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli (4-latki)
- zieloni- czyszczenie ściereczką klocków,(4-latki)
- żółci – układanie pociętych ilustracji do baśni ( 5-latki)
- niebiescy- kończenie ozdabiania sukni rozpoczętym szlaczkiem (5-latki)
N- informuje, że czas jest ograniczony, musimy zdążyć zanim wybije godzina 12:00 i zadzwoni budzik, gdyż jak czar pryśnie nie uda nam się pomóc Kopciuszkowi.

7. Zabawa kształcąca spostrzegawczość "Pantofelek Kopciuszka". Dzieci podzielone na dwie grupy: chłopcy i dziewczynki. "Kopciuszek" gubi pantofelek, naprzeciwko siedzą chłopcy odwróceni tyłem. Ich zadaniem jest odnaleźć pantofelki dziewczynek i  założyć na nogę.

8. Zabawa muzyczno- instrumentalna- aktywne słuchanie muzyki wg. B.Strauss  gra na instrumentach przy utworze  „ Nad pięknym Modrym Dunajem”.

9.  Zabawa grafomotoryczna  wg. M D.Dziamskiej  „ Wirujący walc” i spotkanie z Kopciuszkiem-oglądanie nagrania multimedialnego „ Fale Dunaju”- Walc  z jednoczesnym rysowaniem wirujących kształtów na kartkach , które rozłożone są na dywanie. Na pauzę dzieci zmieniają miejsce i zabawa trwa dalej. W ten sposób powstają ciekawe zestawienia kolorów.

10. Kapelusz niebieski- podsumowując nauczycielka mówi, że na świecie jest bardzo dużo ludzi, którzy tak jak wy bardzo chętnie pomagają  tym, którzy są w potrzebie, ale pamiętajcie dzieci , że dobroć do każdego człowieka wraca za dobroć otrzymujemy nagrodę. 

11. Zakończenie –  otwarcie tajemniczej przesyłki – walizki , rozdanie dzieciom serduszek .

12. Ewaluacja- wyrażenie miną czy zajęcie się dzieciom podobało, czy też nie.

1 komentarz: