poniedziałek, 27 lutego 2017

Zajęcie z rodzicami " Mamo, tato poćwicz ze mną"



SCENARIUSZ ZABAW I ĆWICZEŃ RUCHOWYCH Z  UDZIAŁEM RODZICÓW
Prowadząca :  mgr I S
Data: 06.02.2015
Grupa : 3,4  latki
Temat : „ Mamo , tato poćwicz ze mną”
Cele szczegółowe:
-  dziecko kształtuje więzi z rodzicami i przedszkolem
- dziecko rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała
- dziecko odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy
- wyraża swą radość ze wspólnych ćwiczeń i zabaw
- ma świadomość , że aktywność ruchowa wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne
- orientuje się w przestrzeni i schemacie ciała

Metody: relaksacyjna, aktywizująca m W.Sherborne, zadania ruchowe i artykulacyjne do wykonania

Formy: zabawy w parach i z całą grupą

Środki techniczne: magnetofon, płyta z piosenkami, arkusze szarego papieru , pisaki                                

Treści podstawy programowej:

Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych…
Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności (współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych).
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych i zabawach w Sali.
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę- muzyka…
Wyraża stany emocjonalne , pojęcia i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej, wokalnej, ruchowej.











Przebieg zajęcia:
1.Zabawa na powitanie:
Wszyscy są witam was
na zabawę czas już czas
Jestem ja , jesteś ty raz dwa trzy
2. Rozdanie rodzicom arkuszy papieru na którym każdy odrysowuje kontur głowy dziecka po czym podpisuje arkusz swoim imieniem , zaznaczając jednocześnie swoją obecność.
3. „ Jak bije twoje serce”- dziecko kładzie się  na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słuch bicia. Następnie wyklaskuje rytm serca. Zmiana ról.
4. Zabawa „ Patrz i słuchaj” rodzic z dzieckiem tworzą zaprzęg i poruszają się po sali w rytmie piosenki” Jadą sanie”. Na przerwę  w muzyce prowadząca podaje hasło np.: plastik, drewno, metal. Pary szybko odnajdują przedmiot wykonany z tego materiału. Gdy ponownie słyszą muzykę zaczynają ponownie.
5. Huśtawka- rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi je jak na krzesełku. W takiej pozycji huśtamy raz w lewo, raz w prawo.
6. „ Przepychanka”- dziecko z rodzicem siedzą tyłem do siebie w siadzie prostym i dziecko próbuje przepchnąć w tej pozycji rodzica.
7. Waga- rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie, chwytają się za ręce i wykonują na przemian przysiady.
8. Zabawa ruchowa „Czarowanie-bajbajanie”
Rodzice i dzieci poruszają się w takt słyszanej muzyki( walca). Muzyka milknie – nauczyciel wypowiada słowa„Czarowanie, bajbajanie”
niech się każdy:
 sennym niedźwiadkiem stanie” (w miejscu podkreślonym wymieniane są kolejne zwierzątka)
- zamienia ich w senne niedźwiadki
- niech się każdy miłym kotkiem stanie
- niech się każdy szczekającym pieskiem stanie
- niech się każdy muczącą krówką stanie
- gdakającą kurką stanie itp
9.Zabawy z rodzicami wg V.Sherborne
a) pierogi
Rodzice ustawiają się w rzędzie, a dzieci przed nimi leżą.
- Rodzice „ugniatają” dzieci jak ciasto na pierogi
- turlają je w przód i w tył
- przekładają do garnka i gotują
- pierogi po chwili wypadają z garnka i turlają się przed siebie
d) Relaks przy muzyce „Fotelik”
Rodzic siada w siadzie skrzyżnym, dziecko siada w nim jak w foteliku. Wtuleni w siebie kołyszą się w takt muzyki ( ballada murzyńska)
g) Zabawa „Prowadzenie ślepca”
Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie po sali – zamiana ról




10. Zabawa wyciszająca „Idzie wąż”
               Idzie wąż wąską dróżką
              Nie porusza żadną nóżką
             Poruszałby, gdyby mógł
             Lecz wąż przecież nie ma nóg.
11. Muzyczne pożegnanie do melodii „Żegnam was”
             Żegnam was, żegnam was
            Już kończymy, już czas
           Byłem ja, byłeś ty raz, dwa, trzy
12. Ponowne rozdanie podpisanych arkuszy – rodzice wraz z dziećmi dorysowują buzię uśmiechniętą lub smutną w ten sposób dokonają oceny zabaw.

Ankieta dla rodziców 3

ANKIETA DLA RODZICÓW

Szanowni Państwo!
Chcielibyśmy poznać  opinię na temat akcji „ Z odblaskami bezpieczniej”.     Uzyskane informacje pozwolą nam ocenić efektywność podejmowanych działań innowacyjnych. Ankieta jest anonimowa, prosimy o szczere odpowiedzi.
 Prosimy o podkreślenie wybranej odpowiedzi.

Czy impreza integracyjna „ Z odblaskami bezpieczniej” spełniła Państwa oczekiwania?

TAK                RACZEJ TAK                    NIE

Czy sposób przekazania wiedzy na w/w temat był dla dzieci ciekawy i atrakcyjny?

TAK                RACZEJ TAK                    NIE
      
Czy zdaniem Państwa dzieci przekonały się do noszenia odblasków?

TAK                RACZEJ TAK                    NIE

Czy dzieci są zadowolone z imprez z udziałem rodziców?

TAK                RACZEJ TAK                    NIE

                     
                                                                                    Dziękuję za wypełnienie ankiety.

Ankieta dla rodziców 2

ANKIETA DLA RODZICÓW
 
DRODZY RODZICE!
Zwracamy się z prośbą do Państwa o udzielenie odpowiedzi na poniżej zamieszczone pytania. Uzyskane wyniki wykorzystane będą do oceny naszych działań prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „ Bezpieczny świat przedszkolaka”.
Prosimy o zaznaczenie wybranej odpowiedzi.

Czy zdaniem Państwa działania podejmowane w ramach innowacji pedagogicznej „ Bezpieczny świat przedszkolaka” pogłębiły wiedzę dziecka i ukształtowały określone nawyki z zakresu bezpieczeństwa?
TAK            RACZEJ TAK                NIE

Czy w wyniku akcji „ Z odblaskami bezpieczniej” i „ Andrzejkowa moda odblaskowa” zwracacie Państwo uwagę na  wyposażenie dziecka w elementy odblaskowe?

TAK            RACZEJ TAK                NIE

Czy poprzez udział w akcji „ Pierwsza pomoc ważna sprawa” nabyliście Państwo podstawowe umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy?

TAK            RACZEJ TAK                NIE

Czy udział w akcji „ Bez kasku nie jadę” przekonał Państwa co do konieczności zakładania dziecku kasku do jazdy na rowerze?

TAK            RACZEJ TAK                NIE

Co zdaniem Państwa zmieniło się w postawach dzieci w wyniku udziału w w/w akcjach:
  • Chęć noszenia odblasków
  • Gotowość udzielania pierwszej pomocy,
  • Zakładanie kasku  do jazdy na rowerze,

Prosimy o ocenę przeprowadzonych akcji w ramach innowacji „ Bezpieczny świat przedszkolaka?

1p                    5p                    10p
Dziękujemy za wypełnienie ankiety

Ankieta dla rodziców 1

ANKIETA DLA RODZICÓW

DRODZY RODZICE !
Zwracamy się z prośbą do Państwa, o udzielenie odpowiedzi na poniżej zamieszczone pytania.. Wszystkie odpowiedzi są dla nas bardzo ważne gdyż pozwolą ocenić efektywność działań przedszkola w zakresie pracy wychowawczej.Ankieta jest anonimowa.
Prosimy o zaznaczenie wybranej odpowiedzi .
Czy zdaniem Państwa  przedszkole kształtuje  w dziecku:

- nawyki porządkowania zabawek               
        TAK        NIE

- umiejętność zgodnego współdziałania z innymi dziećmi
       TAK         NIE

Czy w Państwa odczuciu działania wychowawcze podejmowane w przedszkolu przynoszą efekty?
        TAK        NIE

Według Pani/Pana na jakie sprawy wychowawcze należałoby jeszcze zwrócić uwagę?
………………………………………………………………………………………………………….
                   ( prosimy wymienić)
   



Dziękujemy za wypełnienie ankiety.

Scenariusz zajęć 3

SCENARIUSZ ZAJĘCIA  DO OBSERWACJI DIAGNOZUJĄCEJ

TEMAT ZAJEĆ: „TAJEMNICZA WYPRAWA PO SKARB”
Prowadząca: IS
Grupa : 5,6-latki
Cel główny: 
stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających kształceniu poprawności i zrozumiałości  mowy

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- prawidłowo wykona ćwiczenia oddechowe,
- potrafi wykonać ćwiczenia języka i warg,
- odpowie na pytania ,naśladując głosy zwierząt,
- rytmiczne wyklaszcze i wypowie sylabami nazwy obrazków,
- podzieli na głoski nazwę obrazka ze zwróceniem uwagi na prawidłową artykulację głosek,
- ułoży zdanie do obrazka
- poprawnie wyrecytuje treść rymowanki „ Idzie rak”, „ Wąż”, zwracając uwagę na artykulację głoski „sz” i słowa „ rak”
- chętnie uczestniczy w proponowanych zabawach i ćwiczeniach,
- przestrzega obowiązujących zasad
 
Metody:
- słowna: rozmowa, wyjaśnienia, instrukcje,
- praktyczna: zadania do wykonania, ćwiczenia praktyczne
- aktywizująca: gra
- oglądowa: obrazki

Formy: praca indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne: koło fortuny z obrazkami do głoskowania, gra planszowa, lody wykonane z papieru i nadzienie w postaci  obrazków do podziału na sylaby ,napisy, kręgle z obrazkami min, lusterka, podpisy do obrazków, komnaty- duże figury geometryczne, kuferek ze skarbami, kartonowe ilustracje do opowiadania, kostki do gry, piłka, liczydła z imionami dzieci do zbierania punktów za zadania.

Środki techniczne: magnetofon

Treści podstawy programowej:
Obszar 1.
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
Obszar 3.
zwraca się  bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym i składniowym;
mówi płynne, niezbyt głośno, dostosowuje ton głosu do sytuacji;
uważnie słucha;
Obszar 13.
liczy obiekty rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
Obszar 14.
      2) potrafi uważnie patrzeć, aby zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
      6) układa krótkie zdania, dzieli wyrazy na sylaby , wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
      7) Rozumie sens podanych informacji w formie rysunków, oraz stosowanych oznaczeń i symboli

PRZEBIEG :
Zapowiedź :
Zaproszenie dzieci na wyprawę do tajemniczego zamku, w którym ukryty jest skarb. Aby do niego dotrzeć trzeba przejść przez komnaty zamku i wykonać różne zadania.     
                                                
1.Pierwsza komnata to KOMNATA DZIWNYCH MIN, aby do niej wejść dzieci wykonują w sposób prawidłowy ćwiczenia oddechowe ( dmuchanie na płatki kosmetyczne). 2 pkt.
W komnacie dziwnych min czeka zadanie:
dzieci kolejno celują piłką w kręgle z obrazkami min, do których celują. Spoglądając w lusterka mają za zadanie wykonać taki ruch języka lub warg jaki jest na obrazku. Za prawidłowo wykonane zadanie otrzymują – (2 pkt kółka)
Wejście do kolejnej komnaty-  zadanie: wychowankowie kolejno odpowiadają na pytania nauczycielki:
- co mówi bocian, gdy żabę zjeść chce?  kle, kle
- co mówi żaba, gdy bocianów tłum?  kum, kum
- co mówi kaczka, gdy jest bardzo zła? kwa,kwa
- co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? miau, miau
- co mówi kura, gdy znosi jajko? Ko, ko,ko
- co mówi kogut ,gdy budzi kury w  kurniku? Ku, ku,ryku
- co mówi koza, gdy jeść jej się chce? mee,mee
- co mówi krowa, gdy brakuje jej tchu? mu, mu,mu
- co mówi wrona, gdy jest zła? kra, kra, kra
- co mówi piesek, gdy kość by chciał? hau, hau
- co mówi baran, gdy jeść mu się chce? bee, bee

2. Druga komnata to KOMNATA  SYLAB w komnacie tej dzieci częstują się lodami  z nadzieniem( obrazki), nazwę kolejno wybranego obrazka dzielą na sylaby.(wykonane zadanie ( 2 pkt).

3. Trzecia komnata to KOMNATA GŁOSEK aby, do niej wejść trzeba wymyśleć swój ruch –zabawa przy melodii z „ Nieme kino”.
 W Komnacie trzeeciej ustawione jest „ koło fortuny”. Każde dziecko kolejno kręci kołem, nazwę wylosowanego obrazka mówi głoskami ze zwróceniem uwagi na prawidłową artykulację. ( za prawidłową analizę głoskową  i artykulację – 2 pkt z pomocą n-la- 1 pkt).

4.Czwarta komnata to KOMNATA ZDAŃ . Warunkiem wejścia jest indywidualne wyrecytowanie rymowanki pt: „ Idzie wąż” .Po czym dzieci kolejno otrzymują kostkę do gry, rozpoczyna się” gra ściganka” dziecko toczy kostką, liczy oczka , od napisu start liczy pola i odkrywa obrazek ten, na którym skończyło liczenie.
 Dzieci układają zdania do obrazka.
 (za samodzielne ułożenie zdania i poprawną wymowę (2 pkt, z pomocą -1 pkt).
Po wykonaniu ostatniego zadania zaproszenie dzieci do zabawy „ Koła autobusu” po zabawie odkrywają skrzynię ze skarbem, ale zanim ją otworzą następuje  przeliczanie punktów – korali na liczydle. N- zapisuje na arkuszu liczbę zdobytych punktów.

5. Zakończenie : otwarcie skrzyni i rozdanie niespodzianek.

6. Ewaluacja: dzieci oceniają zajęcie , jeśli się podobało wybierają uśmiechniętą buzię, jeśli nie-smutną.



ARKUSZ OBSERWACJI DIAGNOZUJĄCEJ

1.Cel obserwacji ( badana umiejętność): kształcenie poprawności i zrozumiałości mowy dziecka poprzez zabawy i ćwiczenia językowe.

2. Imię i nazwisko nauczyciela:  I S

3. Grupa wiekowa: 5,6-latki

4. Temat: TAJEMNICZA WYPRAWA PO SKARB

5. Data obserwacji zajęć: 15.05.2014

6. Forma obserwowanych zajęć: zabawy i ćwiczenia językowe

7. Imię i nazwisko, stanowisko obserwację:

8. Podsumowanie umiejętności dzieci:

STANDARDY WYMAGAŃ WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI:
A – dziecko prawidłowo wykona ćwiczenia oddechowe
B-   wykona ćwiczenie języka i warg
C-   wypowie sylabami nazwy obrazków
D-  dokona prawidłowej artykulacji głosek nazwy wylosowanego obrazka
E-  poprawnie ułoży zdanie do obrazka zwracając uwagę na prawidłowość wymowy
WSKAŹNIKI:
3-  opanowana umiejętność
2-  opanowana , ale wykonana z pomocą n-la
1-nie opanowana

Wymienione wyżej standardy wymagań i wskaźniki pozwoliły dokonać analizy badanych kompetencji  i umiejętności dzieci w trakcie proponowanych sytuacji edukacyjnych.
Po dokonaniu diagnozy można określić aktualny poziom badanej grupy w w/w zakresie:

 14 dzieci(100% ) – ma opanowaną technikę wykonywania prawidłowych oddechów,
 14 dzieci(100% )-  dzieli nazwy obrazków na sylaby
   9 dzieci (64%)   - prawidłowo wykonuje ćwiczenia języka i warg
   9 dzieci (64%)   - ma opanowaną umiejętność dzielenia słów na głoski z prawidłową artykulacją każdej z nich,
   8 dzieci (57%)   - poprawnie układa zdania do obrazka  prawidłowo wymawiając poszczególne słowa.

Scenariusz zajęć 2

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM MDS BOGDANOWICZ

Prowadząca: IS
Data: 28.03.2014
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Temat: Opracowanie wiersza „ Mam ogródek”  i wzoru graficznego 


Cel główny:

- rozwijanie funkcji językowych, percepcyjno-motorycznych i intelektualnych,
- przygotowanie do nauki czytania i pisania

Cele szczegółowe:
- dziecko wypowie się na temat ilustracji,
- pozna treść wiersza,
- pamięciowo opanuje treść ,
- odszuka wzór przedstawiony w ramce,
- pozna budowę wzoru i sposób rysowania
- odtworzy wzór w powietrzu i na podstawce z kaszą,
- narysuje wzór po śladzie,
- rytmicznie powtórzy treść wiersza,
- wykona wszystkie zadania utrwalające

Metoda wiodąca: MDS M.Bogdanowicz
Metody wspomagające:
zadań do wykonania, ćwiczeń , praktycznego działania słowna oraz objaśnienia i instrukcje

Formy pracy: praca indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, karty pracy, tace z kaszką, duży wzór do rysowania, emblematy kwiatów, nagranie zabawy ruchowej

Przebieg:
Zabawa kształtująca orientację w schemacie ciała „ Wooge –Bogie”
Zabawa kształtująca orientację przestrzeni: dzieci biegają pomiędzy rozłożonymi na podłodze wiosennymi kwiatami. Zatrzymują się i kucają tak, aby kwiaty znalazły się z po ich prawej, lewej stronie , przed dzieckiem, za dzieckiem.

3. Zapoznanie  dzieci z wierszem i ćwiczenia językowe.
-  swobodne wypowiedzi na temat prezentowanego na pokazie slajdów:
-  poznanie wierszyka
-  rozmowa kierowania przez nauczyciela wiążąca treść wiersza z ilustracją,( całymi zdaniami odpowiadanie na pytania N :Kto jest w ogródku? Co robi chłopiec? Na czym rosną kwiatki? Jakie kwiatki rosną na rabatkach?)
- ćwiczenia służące pamięciowemu opanowaniu treści wiersza,
- ćwiczenie spostrzegawczości poprzez odszukanie na ilustracji znaku takiego samego jak w ramce
(karta a), (odszukanie worka oznaczonego 3 kropkami i wykonanie zadania)

        4. Cwiczenia ruchowo-słuchowe
  • rytmiczne powtarzanie wiersza z jednoczesnym klaskaniem, tupaniem, maszerowaniem, stukaniem o krzesełko,
  • rytmiczne powtarzanie wiersza z jednoczesnym naciskaniem na kolorowe kółka( odszukanie worka z czterema kropkami) – wykonanie ćwiczenia zwracanie uwagi na rozpoczynanie zadania od lewej do prawej strony; od góry ,

      5. Cwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
  • zapoznanie z wyglądem wzoru i omówienie sposobu jego rysowania(  jaką figurę przypomina wam ten wzór?, Z czego się składa? Ile jest wszystkich linii? Czy linie są takie same? Czy są one proste, czy faliste?
  • odtwarzane przez dzieci wzoru bez wierszyka w powietrzu, palcem na dywanie,
  • odtwarzanie wzoru poprzez rysowanie na wzorze wykonanym z materiału o różnej fakturze  z jednoczesnym rytmicznym recytowaniem wiersza ,
  • rysowanie wzoru na tacy z kaszką,

     5. Ewaluacja- kolorowanie identycznych wzorów , dorysowywanie brakujących kresek i rysowanie opracowanego do wiersza wzoru.(karta c).

     6. Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Nieme kino”- rytmiczne naśladowanie ruchów za wskazanym dzieckiem.

Scenariusz zajęć 1

 SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW 
M. BATTI STRAUSS ORAZ EDUKACJI PRZEZ RUCH D.DZIAMSKIEJ

Prowadząca : I S
Grupa wiekowa: 4,5-latki
Data: 30.11.2016 r.
Temat:  Kopciuszek potrzebuje pomocy

Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości bajki Ch.Perraulta „ Kopciuszek”,
- skuteczne podtrzymywanie zainteresowań literaturą dla dzieci,
- poznawanie wartości uniwersalnych poprzez pryzmat doświadczeń bohatera,
- kształtowanie wrażliwości emocjonalnej: dobroci wobec innych, chęci niesienia pomocy
- kształtowanie mowy dziecka,
Cele  szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi odpowiadać na pytania dotyczące bajki,
- ćwiczy umiejętność wypowiadania się,
- wykazuje aktywność podczas wykonywania różnorodnych zadań,
- sprawdza się w działaniu,
- dostrzega potrzeby innych ludzi,
- potrafi wyrażać własne myśli i emocje,
- wykazuje chęć niesienia pomocy bohaterce bajki,
- tworzy, współtworzy i integruje się w grupie- osiąga sukces,
- dobrze się bawi i odczuwa radość ze wspólnej zabawy,
- aktywnie słucha muzyki,

Metody:
- podająca: rozmowa, opis, wyjaśnienie,
- oglądowa: ilustracje, kapelusze,
- praktyczna: samodzielne działania dzieci,
- aktywizująca: myślowe kapelusze wg.E.de Bono, metoda aktywnego słuchania muzyki B.Strauss, D.Dziamskiej- edukacja przez ruch

Formy pracy: indywidualna, w małych grupach i zespołowa

Środki dydaktyczne:  ilustracje do bajki, sylwety kolorowych kapeluszy, płyta CD, ściereczki, drzewo , serduszka z zadaniami, zegar, pojemniki z grochem i fasolą, szablony sukni, koperta z listem, tajemnicza paczka, puzzle , nagranie multimedialne

Realizacja treści podstawy programowej:
1.2 ) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

1.4) wie, że nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które
wychowują się w trudniejszych warunkach, a także że nie należy wyszydzać i
szykanować innych;

3.2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;

3.3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje wypowiedzi o ważnych sprawach;

4.3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

8.2) dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;

8.3) wyraża stany emocjonalne, pojęcia i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej –instrumentalnej (z użyciem instrumentów perkusyjnych) oraz
innych przedmiotów

8.4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.

14.3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania

14.4) słucha lub odbiera w  innej dostępnej dla siebie formie komunikacji treść np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich lub komunikuje się w inny, zrozumiały sposób
interesuje się książkami

14.9) interesuje się pisaniem; kreśli znaki litero podobne i podejmuje próby pisania;


Przebieg sytuacji edukacyjnych:
  •  Wprowadzenie do tematu- rozpoznanie rekwizytów rozrzuconych po Sali ( fartuszek, chustka na głowę, wiaderko, ścierka, zmiotka, zegar, miska z nasionami), przedmioty nawiązują do treści baśni o Kopciuszku. Nauczyciel buduje odpowiedni klimat, podsycając ciekawość dzieci.
  •  Zagadka (jeśli dzieci nie odgadną wcześniej o czym będą zajęcia).
          Jaka to dziewczynka
          Ma roboty wiele
          A na wielkim balu
          Zgubi pantofelek? (Kopciuszek)

 
  • Tajemnicza przesyłka – list zaadresowany do dzieci, otwarcie i odczytanie treści..
     4. Zabawa w kolorowe myślowe kapelusze:
  • Nauczycielka zakłada biały kapelusz i  zadaje dzieciom pytania do wysłuchanej wcześniej baśni  „ Kopciuszek” w celu przypomnienia treści:
- o kim opowiada baśń?
- kto nazwał dziewczynkę Kopciuszkiem?
- czy dziewczynka była wesoła czy smutna?
- dlaczego była smutna?
- jakie zadania musiał wykonywać Kopciuszek?
-  kto kazał dziewczynce ciężko pracować?

  • kapelusz czarny zakładają dzieci , które -dzieci wyciągają wniosek: macocha i jej córki były złe- niedobre gdyż kazały ciężko pracować małej dziewczynce. Odpowiadają na pytanie: Co by było gdyby na świecie nie było dobrych ludzi?
  •  kapelusz żółty- nauczycielka stwierdza, że na szczęście na świecie jest wiele dobrych ludzi gotowych nieść pomoc słabszym, biednym. Czy  wy też jesteście gotowi pomóc Kopciuszkowi?
     5. Prezentacja tajemniczych drzew, na których zawieszone są małe kolorowe karteczki       
 (czerwone, zielone ,żółte, niebieskie) z zadaniami dla dzieci. Każde dziecko wybiera jedną karteczkę w dowolnie wybranym kolorze. N- odczytuje zadanie i w ten sposób dzieci tworzą grupy do wykonania zadań.

  6. Aktywność zabawowa –„  Pomoc dla Kopciuszka „
-  czerwoni-segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli (4-latki)
- zieloni- czyszczenie ściereczką klocków,(4-latki)
- żółci – układanie pociętych ilustracji do baśni ( 5-latki)
- niebiescy- kończenie ozdabiania sukni rozpoczętym szlaczkiem (5-latki)
N- informuje, że czas jest ograniczony, musimy zdążyć zanim wybije godzina 12:00 i zadzwoni budzik, gdyż jak czar pryśnie nie uda nam się pomóc Kopciuszkowi.

7. Zabawa kształcąca spostrzegawczość "Pantofelek Kopciuszka". Dzieci podzielone na dwie grupy: chłopcy i dziewczynki. "Kopciuszek" gubi pantofelek, naprzeciwko siedzą chłopcy odwróceni tyłem. Ich zadaniem jest odnaleźć pantofelki dziewczynek i  założyć na nogę.

8. Zabawa muzyczno- instrumentalna- aktywne słuchanie muzyki wg. B.Strauss  gra na instrumentach przy utworze  „ Nad pięknym Modrym Dunajem”.

9.  Zabawa grafomotoryczna  wg. M D.Dziamskiej  „ Wirujący walc” i spotkanie z Kopciuszkiem-oglądanie nagrania multimedialnego „ Fale Dunaju”- Walc  z jednoczesnym rysowaniem wirujących kształtów na kartkach , które rozłożone są na dywanie. Na pauzę dzieci zmieniają miejsce i zabawa trwa dalej. W ten sposób powstają ciekawe zestawienia kolorów.

10. Kapelusz niebieski- podsumowując nauczycielka mówi, że na świecie jest bardzo dużo ludzi, którzy tak jak wy bardzo chętnie pomagają  tym, którzy są w potrzebie, ale pamiętajcie dzieci , że dobroć do każdego człowieka wraca za dobroć otrzymujemy nagrodę. 

11. Zakończenie –  otwarcie tajemniczej przesyłki – walizki , rozdanie dzieciom serduszek .

12. Ewaluacja- wyrażenie miną czy zajęcie się dzieciom podobało, czy też nie.